عاشورا و دفاع مقدس

عطشان-عاشورا و دفاع مقدس
      جستجوی کلمات در این پایگاه   
تاثیر عاشورا بر دفاع مقدس
تطابق الگوهای عاشورا با جبهه‌ها
شعرها و شعارهای دفاع مقدس
فرهنگ عاشورا و دفاع مقدس
عاشورا و واقعه کربلا چنان تاثیری بر دفاع مقدس داشته که میتوان اثرات آنرا در جای جای هشت سال دفاع مقدس دید.برای روشن تر شدن مطلب به نمونه هایی اشاره میکنیم که در آنها از واقعه عاشورای سال61 هجری الهام و الگو گرفته شده است
در جبهه‌های نبرد از سنین مختلف حضور داشتند که تداعی کننده، سنین مختلف یاران امام حسین بود. سیمای پیرانی که در جبهه می‌جنگیدند حبیب‌ابن مظاهر را تداعی می‌کرد، نوجوانان به حضرت قاسم تشبیه می‌شدند. سرداران به حضرت ابوالفضل و جوانان به حضرت علی‌اکبر و مادران شهید صبوری را از حضرت زینب می‌آموختند حتی کودکانی که در حملات هوایی به شهادت می‌رسیدند به حضرت علی‌اصغر تشبیه می‌شدند.
زیستن و تنفس در فضایی همانند عاشورا، روضه‌خوانی، زیارت عاشورا و تکرار هر روز این یادها و زیارت‌ها تصویر کربلا را مقابل چشم و ذهن و احساس رزمندگان قرار می‌داد.
پیرمردانی که در جبهه بودند احترام زیادی میان رزمندگان داشتند. برخی از پیران برای رزمندگان نقش پدری داشتند. همه را برای نماز صبح بیدار می‌کردند. و گاه متواضعانه لباس رزمندگان را می‌شستند و برخی کارهای فرهنگی می‌کردند و با شرکت خود در عملیات‌ها روحیه به رزمندگان می‌دادند.
(3)
مداحی و محتوای مداحی زمان دفاع مقدس رنگ و بوی دیگری داشت. تلفیقی از آموزه‌های عاشورا و فرهنگ دفاع مقدس بود. و رنگ و بوی حماسی و عزت آفرین بود.
برای نمونه چند بیت از سروده‌های شعرای دفاع مقدس را می‌خوانیم.
در دایره بلا بلی باید گفت / لبیک به نعره جلی باید گفت
ای صف شکنان مکتب ثارا... / جنگ شرف است یا علی باید گفتعالم همه خاک کربلا بایدمان / پیوسته به لب خدا خدا بایدمان
تا پاک شود زمین از ابنای یزید / همواره حسین مقتدا بایدمان


ندای هل من ناصر حسینی / لبیک یا خمینی
بین به سوی حرم حسینی / لبیک یا خمینی


صدای دلنشین مداحان اهل بیت مانند حاج صادق آهنگران بسیار شورانگیز و عامل فضای حماسی همراه با معنویت فرهنگ عاشورایی بود و در عزم راسخ بسیجیان تأثیر فراوانی داشت. طوری که اغلب وی که ایشان خوانده بود رزمندگان دفاع مقدس از حفظ می‌خواندند
نقش استراتژیک عاشورا در جنگ ایران و آمریکا
اصولاً هر نهضتی برای مقاصدی خاص پی‌ریزی می‌شود. گاهی این مقاصد، زائیده تفکرات و اعتقاداتی محکم از جنس فولاد است. در این شکل، هدف از مادیات فراتر رفته و دفاع از شرافت و کرامت انسانی را در پی دارد.
اگر حماسه عاشورا به وقوع می‌پیوندد، اگر جوانان ایران تا سرحد خون و مرگ و شهادت به مقابله با دشمن می‌پرداختند، برای دفاع از تفکرات و و اعتقاداتشان است. چرا علی و اولادش را امروز زنده‌تر از دیروز می‌بینیم؟ چرا وقتی نامی از علی و اولادش می‌آید، دل‌ها قوت بیشتری برای شهادت می‌گیرند؟ زیرا کلام علی (ع) کلام خداست، و کلام خدا چنان در روح حسین (ع) طنین‌انداز است که او را مهیای یک حماسه می‌کند. عواملی از جمله رد تقاضای بیعت، خواسته مردم، امر به معروف و نهی از منکر در قیام و نهضت حسینی نقش اساسی ایفا می‌کنند. اما کدام یک از این تعلق‌ها حسین را برروی خواسته‌اش استوار و راسخ می‌کند؟ از یک طرف، اگر حکومت به دست یزید مستبد بیفتد، حکومتی همچون حکومت لائیک رقم می‌خورد؛ از طرف دیگر 5 هزار نفر خواستار اویند و از طرف دیگر حسین (ع) می‌بیند که به حق عمل نمی‌شود و اباطیل در دین رخنه کرده‌اند: «آیا نمی‌بینید که به حق عمل نمی‌شود؟». در ادامه همین حدیث، هر انسانی را موظف می‌داند که از جان و مال و ناموس خویش بگذرد تا دین حق جاوید بماند. نطق سوم، یعنی امر به معروف و نهی از منکر، او را برروی خواسته‌اش استوار می‌سازد؛ زیرا از شاخص‌ها و ویژگی‌هایی چون اصلاح جامعه، هدایت، اقامه عدل ... نیز برخوردار است و در همین حال مجموعه‌ای از عقاید و ارزش‌های معنوی او را شامل می‌شود. تا اینجا فرهنگ عاشورا را تداعی کردیم و اما فرهنگ دفاع مقدس.
فرهنگ دفاع مقدس هم برگرفته از همین بینش است. امام خمینی (ره) و رهروانش، سکان کشتی هدایت را در دست گرفته و از دستورالعمل‌های مکتب حسین (ع) پیروی نموده و مردم را به جبهه‌های جنگ حق علیه باطل، برای زنده نگه داشتن قرآن، برای عمل به تکلیف، برای ادای حق و در یک کلام، امر به معروف و نهی از منکر فرا می‌خواند. درک صحیح او از راه و رسم سیدالشهداء روح بلند نظرش را به احاطه درآورده و حکم دفاع همگانی از ملّت شرف را صادر می‌کند و عاشورائیان و دفاع مقدس با شعار تنها ره سعادت: ایمان، جهاد، شهادت به مقابله با دژخیمان رژیم بعثی پرداختند. فردی که تن به شهادت می‌دهد، علاوه بر اعتقادات، شهامت، رشادت، شجاعت، کرامت و در یک کلام جوهره آن را دارد
(5(
پیروزی در جنگ 33 روزه نتیجه فرهنگ عاشورا بود
یک منبع دیپلماتیک کویتی، ناگفته ای از سفر سه سال پیش جرج بوش رییس جمهور سابق آمریکا به کویت را مطرح کرد.
به گزارش عصر ایران وی که نخواست نامش ذکر شود، گفت: «سه سال پیش جرج بوش سفری به کویت داشت. او در این سفر با صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت نیز دیداری داشت که در آن مسایل منطقه، وضعیت نظامیان آمریکا در کویت و مهم تر از همه، طرح بوش برای حمله به ایران مورد ارزیابی قرار گرفت.»
این مقام کویتی افزود: «سفر بوش مصادف بود با ایام محرم و سوگواری شیعیان برای امام سوم شان حسین علیه السلام که نواده پیامبر اسلام است.»
بوش در ملاقات با امیر کویت نظر وی درباره حمله به ایران را می پرسد و او نیز بلافاصله به رییس جمهور آمریکا می گوید: «اگر موافق باشی تو را به مناطق شیعیان کویت می برم تا ببینی آنها بعد از 1300 سال- (البته بنا به گفته او)، هنوز برای کشته شدن یکی از رهبران خود سوگوار و خشمگین اند. حمله به ایران نیز چنین تبعاتی خواهد داشت و ایرانی ها که عمدتا شیعه هستند تا همیشه تاریخ در اندیشه انتقام از شما خواهند بود؛ آنها با بقیه فرق دارند و بهتر است با ایرانی ها در نیفتی
دبیر کل حزب الله لبنان تاکید کرد، پیروزی در جنگ 33 روزه نتیجه تاثیرپذیری از فرهنگ عاشورا بود.
به گزارش ایرنا، سیدحسن نصرالله در مراسم سوگواری حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در حسینیه سیدالشهدای بیروت اظهار داشت: جنگ 33 روزه یکی از مصداق های کربلا بود و پیروزی حزب الله در این جنگ نتیجه فرهنگ عاشورا بود. وی افزود، ایمان به خدا و آخرت صبر انسان ها را برای مقابله با مصیبت ها و سختی ها افزایش می دهد.
راه امام حسین(ع) و وصیتنامه شهدا
بنا به اظهار رئیس بنیاد شهید در یک نمونه آماری از وصیتنامه شهیدان به طور میانگین 400 درصد راه خود را به امام حسین (ع) یا کربلا و یا عاشورا و یاران نزدیک امام حسین پیوند داده‌اند و آن‌ها را الگوی خود قرار داده‌اند.
برای نمونه شهیدی در وصیتنامه خود می‌نویسد: «من چو سربازان امام حسین (ع)، آن 72 تن می‌گویم ای حسین به خدا اگر مرا هزاران بار قطعه قطعه کنند دست از دین خدا و حمایت از روح خدا بر نمی‌دارم و اگر با تکه تکه شدن من اسلام عزیز باقی می‌ماند، ای گلوله‌ها، ای خمپاره‌ها، ای توپ‌ها، ای راکت‌ها و ای آتش‌ها مرا دریابید و خاکسترم کنید.»
این سخنان یادآور سخنان زهیربن قین یکی از یاران وفادار اباعبدا... خطاب به امام در عصر روز تاسوعا بود.
(1)
منابع و مآخذ
1,2,3,4-bashohada-toohid.blogfa.com
طراحی و نویسندگی و تالیف مطالب:مهدی شعبان
کلیه حقوق برای وبلاگ عطشان محفوظ است
نام برخی لشکرها، تیپ‌ها و گردان‌ها
لشکر سیدالشهدا، لشکر 25 کربلا، لشکر 31 عاشورا، لشکر ثارا...، لشکر انصارالحسین (ع)، لشکر 14 امام حسین، تیپ 44 قمر بنی‌هاشم؛ تیپ 57 ابوالفضل. تیپ 61 محرم، گردان علی‌اکبر، گردان 10 سیدالشهدا، گردان حبیب ابن مظاهر و ...
نام برخی از محورهای عملیاتی مانند محور کربلا، محور عاشورا، محور امام حسین
(نام برخی سنگرها و حسینیه‌ها مانند حسینیه عاشقان کربلا، حسینیه حضرت ابوالفضل(ع
نام رمز عملیات‌ها
عملیات حسین‌ابن علی با رمز جوادالائمه در منطقه میمک در تاریخ 26/6/61، عملیات مسلم‌ابن عقیل با رمز یا ابوالفضل‌العباس در غرب سومار در تاریخ 9/7/61، عملیات محرم با رمز یا زینب در منطقه عملیاتی شرهانی، عملیات‌هایی به صورت پشت سر هم با نام‌های تکراری مقدس مثل عاشورای یک تا چهار و کربلای یک تا پنج تماماً با رمز اسامی مقدس اهل بیت (ع).
از مجموعه 95 عملیات کوچک و بزرگ دفاع مقدس 27 عملیات نام و یا رمز عاشورایی و کربلایی دارند (19 عملیات نام و 14 عملیات رمز عاشورایی دارند).
پیشانی بندها و لباس نوشته‌ها
این پیشانی بندها و لباس نوشته‌ها حکایت از آرمان‌های رزمندگان بود که زینت بخش پیشانی و لباس آن‌ها بود. عباراتی مانند یا اباعبدا...، یا حسین، زائر کربلا، یا حسین شهید، مسافر کربلا، یا لثارات الحسین، لبیک یا اباعبدا...، یا زیارت یا شهادت، یا زینب (س)، فدای لب تشنه حسین، کربلا کربلا ما داریم می‌آییم و
تابلو نوشته‌ها
در طول جاده‌ها و مسیرها عباراتی در تابلوها نوشته شده بود که حاکی از مقصد و مقصود رزمندگان بود. عباراتی مانند هیهات منا‌الذله، یا ثارا...، تا زنده‌ایم رزمنده‌ایم، هل من ناصر ینصرنی، الموت اولی من رکوب العار، انی سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم، گاهی تابلوها فاصله تا کربلا را نشان می‌داد مثلاً تا کربلا راهی نمانده و
(2(
(4)
5-وب سایت ساجد
(6)
6-آخرین نیوز-عصر ایران-jamaran110.parsiblog.com
7-www.dbsonnat.ir
دبیر کل حزب الله تصریح کرد، طی این جنگ شهرها، روستاها و خانه های ما هدف موشک باران دشمن صهیونیستی قرار گرفت، شهروندان از زن و مرد، کوچک و بزرگ به شهادت رسیدند، افراد بی شماری آواره شدند اما صبر مردم و نتایج پیروزمندانه این جنگ همه را شگفت زده کرد و باعث مات و مبهوت شدن مراکز پژوهشی خارجی شد.
وی تاکید کرد، تمامی این نتایج نشان دهنده تاثیر فرهنگ عاشورا در لبنان است.
سیدحسن نصرالله گفت، مراکز علمی خارجی پس از مطالعات و تحقیقات بسیار به این نتیجه رسیدند که دو اسم نقش بسیار زیادی در پیروزی های ملت لبنان دارد که همان حسین و زینب است و کربلا نماد و الگویی کامل برای پیروز شدن ما در هرگونه جنگی است.
از سوی دیگر، حسین موسوی نماینده فراکسیون حزب الله در پارلمان لبنان نیز تاکید کرد، پاسخ ما در مقابل کسانی که از حزب الله می خواهند سلاح را کنار بگذارند این است که هرگز سلاح را بر زمین نخواهیم گذاشت و بر ادامه این راه ثابت قدم خواهیم ماند.
وی افزود، گزینه ما حسین است و ما با حق هستیم و از آن دفاع می کنیم و هرگز به قدرت و پست و مقام فکر نمی کنیم.
سیدهاشم صفی الدین رئیس شورای اجرایی حزب الله نیز گفت، توطئه ها هیچ تاثیری بر حزب الله نخواهد گذاشت چرا که مردم بزرگ لبنان حامی و پشتیبان حزب الله هستند
(7)
صفحه نخست ویترین وبلاگ بصیرت حسینی عاشورا،کودکونوجوان و جوان عاشورا ، خانواده و حجاب تماس با ما
لوگوی وبلاگ
ابزار وبلاگ
چاپ صفحه جاری این صفحه را در هوم پیج و صفحه خانگی اینترنت اکسپلورر من قرار بده این صفحه را ذخیره کن پروفایل و مشخصات مدیر وبلاگ ارسال ایمیل به ما آرشیو وبلاگ این صفحه را به صفحات مورد علاقه من اضافه کن نسخه موبایل این وبلاگ آر اس اس وبلاگ
پخش زنده
کتابخانه وبلاگ
وضعیت آب و هوا
آمار وبلاگ
رصد شما
IP
نظرسنجی وبلاگ
لینک های ثابت


بخش موبایل وبلاگ
زمان
نگارخانه وبلاگ
پیام مستقیم به من
لینکستان
بنیاد بین المللی نهج البلاغه

موسسه فرهنگی تبیان

آل البیت

خبرگزاری قرآنی ایران

پایگاه اطلاع رسانی آیت الله العظمی مکارم شیرازی

خبرگزاری فارس

سایت مقام معظم رهبری

ساجد

ازدواج برتر

پایگاه آپلوید رایگان تصاویر

سازمان دارالقرآن کشور

موسسه تحقیقاتی ولیعصر(عج)

پایگاه شهید آوینی

خبرگزاری شبستان

ریاست جمهوری

دانشنامه رشد

خبرگزاری مهر

طوبا گرافیک

خبرگزاری ایرنا

پایگاه اطلاع رسانی حوزه

شبکه خبر

یاسین مدیا

امام علی علیه السلام

سپاه نیوز

روزنامه کیهان

روزنامه ایران

قوه قضاییه

رهپویان

ماهنامه امتداد

فرهنگ ایثار و شهادت

باشگاه خبرنگاران جوان

نور مطهر

وبلاگ نیوز

پارس تولز

مجله انتظار

سایت جمکران

سایت تخصصی امام مهدی(عج)

پایگاه چهارده منتخب

وبلاگ قلم بسیج

شیعه تم

شمس رضوی

راسخون

ستاد اقامه نماز

پایگاه علوم و معارف اسلامی

حدیث

دانشگاه امام صادق

الاسلام

آل الرسول

پایگاه اسلامی صبح

پایگاه اطلاع رسانی شیعه

پایگاه شیعی الدلیل

پایگاه عقائد

جامعة القرآن الکریم

حج

دانا فجر

سازمان کنفرناس اسلامی

شبکه قرآن

طب اسلامی

عاشورا

غدیر

فدک

مرکز اشاعه اسلامی

پژوهشهای آستان قدس

عترت و قرآن

تقویم وبلاگ

تبلیغات وبلاگ
اوقات شرعی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | مهدی شعبان  

بـه وبـلاگ عـطــشــان خـوش آمدید سایت شیرز, عطشان, شیرز, یا اهل العالم قتل الحسین بکربلا عطشانا, ساقی عطشان, مهدی شعبان, کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر برای وبلاگ عطشان محفوظ است , طراحی توسط: مهدی شعبان, mehdi shaban, وبلاگ عطشان،وبلاگی درباره عاشورا و تاثیرات عظیم آن, پایگاه اینترنتی عطشان, سقای عطشان بر لب دریاست عباس یک آسمان غیرت، هزارانش ستاره نقش زمین در دامن صحراست عباس, پایگاه عطشان,