مختار ثقفیمختار ثقفی که با سریال مختارنامه معرف حضورتون هست.اما در تاریخ نقل های مختلفی درباره مختار هست و برخی هم در نیت مختار از این قیام حرف و حدیث ها گفتن!مختار خودش نیتش از این قیام رو انتقام از قاتلین حضرت سیدالشهداء(ع) معرفی میکنه.

اما بعضی ها گفتن که نیت مختار،انتقام نبوده بلکه نیت اون حکومت و تسلط بر کوفه بوده.

بعضی های دیگه هم(برخی از متاخرین) بر این اعتقادن که مختار درسته که نیتش انتقام از دشمنان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) بوده ولی خیلی شخص،علیه السلامی نیست!

اما واقعا مختار انگیزه ش از این قیام چی بوده؟

آیا واقعا نیت مختار همون چیزی بوده که توی سریال مختارنامه نمایش داده شد؟ یا نیتش تصاحب حکومت و تشکیل حکومت بنی ثقافه بوده؟

مختار هم مثل من و شما در طول زندگیش ایرادات و نواقصی داشته و معصوم نبوده اما در اینکه نیتش از قیام چی بوده باید بگم که نیتش انتقام گیری از قاتلین حضرت سیدالشهداء(ع) بوده.

یه جایی یه حدیثی خوندم از امام باقر(ع) که درباره مختار فرموده بودند که :«خداوند مختار رو رحمت کنه.»

از این حدیث معلوم میشه که مختار در مسیر درستی گام برداشته و نیتش از این قیام خیر بوده و اگر در نیت مختار خللی وجود داشت امام باقر(ع) از اون تعریف نمیکرد و از خدا برای اون طلب آمرزش نمی کرد.

بعنوان مثال در زمان خلافت ابوبکر،ابوسفیان پیش حضرت علی(ع) میاد و میگه که خلافت حق شماست و اگه بخوای و اجازه بدی من و یارانم برای برگردوندن خلافت به تو،قیام میکنیم و خلافت رو به شما بر میگردونیم.

اما حضرت علی(ع) که از ذات خراب و نیت باطل ابوسفیان باخبر بوده و با وجود اینکه این یه فرصت خوب برای بدست آوردن خلافت و حکومت و حقش بوده اما به ابوسفیان اجازه ی چنین کاری رو نمی ده!


خلاصه اینکه اگر هم مختار در گذشته ی خودش گاها خطاهایی هم داشته باشه اما انتقام خون سیدالشهداء و یارانش، همچون آب سردی بر روی آتش، آرم کننده ای بود بر دل غمزده ی اهل بیت.


درود خدا بر مختار!


والسلام علی من اتبع الهدینوشته شده در تاریخ یکشنبه 15 دی‌ماه سال 1392 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | مهدی شعبان  

بـه وبـلاگ عـطــشــان خـوش آمدید سایت شیرز, عطشان, شیرز, یا اهل العالم قتل الحسین بکربلا عطشانا, ساقی عطشان, مهدی شعبان, کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر برای وبلاگ عطشان محفوظ است , طراحی توسط: مهدی شعبان, mehdi shaban, وبلاگ عطشان،وبلاگی درباره عاشورا و تاثیرات عظیم آن, پایگاه اینترنتی عطشان, سقای عطشان بر لب دریاست عباس یک آسمان غیرت، هزارانش ستاره نقش زمین در دامن صحراست عباس, پایگاه عطشان,