امام حسین(ع) در کربلا با شمشیر جنگید.قبل از اون هم امام حسن و امام علی و نبی اکرم(ص) هم با شمشیر جنگیدند.درزمان ائمه ی بعدی هم جنگ با سیف(شمشیر) مرسوم و متداول بود.

اما یه سری از احادیثی که درباره قیام حضرت ولیعصر(عج) صحبت میکنن از جنگ با شمشیرحرف میزنن:مثلا درکتاب روز رهایی ج1 ص325حدیثی اومده که « (امام زمان(ع)) 8 ماه شمشیر بر دوش میگذارد و(دشمنانش) را میکشد تاهنگامیکه خدا راضی شود »یا مثلا در همون کتاب ج1  ص327 اومده که « یَظهَرُ بالسَّیف »یعنی:«(امام زمان) با شمشیر ظهور میکنه.» یا باز توی همون کتاب ص۳۶۵ اومده:«آنگاه که قائم قیام کند،چیزی جز شمشیر بین او و عرب و فارس نیست.از آنها چیزی جز شمشیر نمیگیرد و چیزی جز شمشیر به آنها نمی دهد.»

حالا این همه بحث از شمشیر در روایات مختلف اومده برخی ها رو متوجه این احتمال کرده که در زمان ظهور حضرت حجت،دیگه سلاح های مختلف نظامی امروزی همگی از کار می افتن و تنها جنگ با شمشیره که میتونه کار ساز باشه.

 اما من میخوام یه سوال مطرح کنم و اونم اینه که چطور این حرف و احتمال،میتونه درست باشه درصورتیکه اگر این اتفاق بیفته اونوقت،اختیار انسانها زیر سوال رفته و سلاحهای نظامی ای که اونها داشتن از دستشون به نوعی خارج شده و بدینوسیله بخشی از اختیار اونها ازشون سلب شده؟آیا این با عدالت خدا سازگاره؟

در جواب باید بگم که دو احتمال قوی برای این مطلب وجود داره هم هر دو هم قوی هستند:

- احتمال اول: احتمال اول اینه که منظور از سیف(شمشیر) در برخی از روایات، قدرت و توان هست

مثلا وقتیکه ما میگیم اسلام مکه رو بدون خونریزی و به زور شمشیر گرفت یعنی داریم میگیم اسلام مکه رو بدون خونریزی و با توان و قدرت نظامی ای که داشت گرفت چون شهر مکه بدون هیچ خونریزی و درگیری مسلحانه ای(که بخواد از شمشیر استفاده بشه) تسلیم اسلام و مسلمانان شد.

و تعبیرات دیگه ای از این دست که همه نشون میدن که لفظ شمشیر گاها بعنوان کنایه و نماد سمبیلی از قدرت و توان نظامی بکار میره.

پس نتیجه اینکه جنگ با همون سلاح های متداول زمان ظهور، انجام میشه ولی توان نظامی حضرت ولیعصر(ع) بسیار بالاست و جهان رو در زیر سیطره ی اسلام قرار میده.


- احتمال دوم:این احتمال، همون احتمالیه که میگه سلاح های نظامی امروزی از کار می افتن و جنگ با شمشیر امتداد پیدا خواهد کرد.

حالا این احتمال رو چطور میشه توجیه کرد.؟ در جواب باید بگم که همونطور که سلاح های امروزی مثل خمپاره ها، بمب ها، سلاح های دستی و ... گاها افراد گناه کار و بی گناه رو با هم و بصورت جمعی میکشن و کشتن افراد بی گناه در قاموس و فلسفه ی قیام مهدی(ع) جایی نداره. لذا برای جلوگیری از ریخته شدن خون بیگناهان، سلاح های مدرن زمان ظهور، از کار می افتن و جنگ با شمشیر امتداد پیدا میکنه.


حالا از بین این دو احتمال،کدوم صحیح هستند، هنوز بر ما مشخص نیست و بیاید دعا کنیم که تا زمان ظهور حضرت باشیم و خودمون ببینیم.


والله اعلم


والسلام علی من اتبع الهدینوشته شده در تاریخ دوشنبه 18 آذر‌ماه سال 1392 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | مهدی شعبان  

بـه وبـلاگ عـطــشــان خـوش آمدید سایت شیرز, عطشان, شیرز, یا اهل العالم قتل الحسین بکربلا عطشانا, ساقی عطشان, مهدی شعبان, کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر برای وبلاگ عطشان محفوظ است , طراحی توسط: مهدی شعبان, mehdi shaban, وبلاگ عطشان،وبلاگی درباره عاشورا و تاثیرات عظیم آن, پایگاه اینترنتی عطشان, سقای عطشان بر لب دریاست عباس یک آسمان غیرت، هزارانش ستاره نقش زمین در دامن صحراست عباس, پایگاه عطشان,