مهدی(عج)اول این مطلب رو توضیح بدم که توی قرآن ،سوره حجر آیات 36-38 در باره تقاضای شیطان از خدا،اومده:« قَالَ رَبّ‏ِ فَأَنظِرْنىِ إِلىَ‏ یَوْمِ یُبْعَثُونَ*قَالَ فَإِنَّکَ مِنَ الْمُنظَرِینَ*إِلىَیَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ »یعنی:« (شیطان) گفت:پروردگار! پس به من مهلت بده تا روزی که برانگیخته میشوند*(خداوند فرمود:)تو از مهلت یافته گانی تا روزی که وقت آن معلوم است. » توی این آیه،شیطان از خدا درخواست میکنه که تا روز قیامت به او مهلت داده بشه و نمیره.خدا هم با مهلت اون موافقت میکنه ولی نه تا روز قیامت بلکه تا روزی که وقت اون در نزد خدا معلوم و مشخصه.بعضی از مفسران گفتند که منظور از این روز معلوم،روزیه که حضرت ولیعصر(عج) ظهور میکنه. به این روایت که در تفسیر البرهان فی تفسیر القرآن، ج‏3، ص: 366 اومده توجه بفرمایید.شخصی به نام وهب بن جمیع از امام صادق(ع) سوال میکنه و میگه:« سوال کردم از امام صادق(ع) درباره ابلیس و گفته ی او(خدا) رَبِّ فَأَنْظِرْنِی إِلى‏ یَوْمِ یُبْعَثُونَ قالَ فَإِنَّکَ مِنَ الْمُنْظَرِینَ إِلى‏ یَوْمِ الْوَقْتِ الْمَعْلُومِ این روز کدام روز است؟  امام صادق(ع) فرمودند: ای وهب،آیا فکر میکنی که آن روز ،روزی است که خداوند مردم را بر می انگیزد؟ نه،ولی خداوند عزوجل به او(به ابلیس) مهلت میدهد تا روزی که قائم ما را برانگیزد. پس او(حضرت قائم) موی جلوی سر ابلیس را میگیرد بعد گردنش را میزند.پس آن روز ،روز همان وقت معلوم است. » جالب اینه که در همون تفسیر حدیثی اومده که بریدن سر ابلیس رو به رسول الله(ص) نسبت میده:

البرهان فی تفسیر القرآن، ج‏3، ص: 367 به نقل از امام صادق(ع): « روز وقت معلوم،روزی است که رسول الله (ص) او(ابلیس)را بر روی صخره ای که در بیت المقدس است،سر می بُرد. »

اما در بین این دو دسته از احادیثریا،برخی ،در سند هر دو دسته ی از احادیث،ابراز ضعف سند کردن.

بعضی هم به این قائل شده اند که ابلیس تا روزی که در صور دمیده میشه زنده خواهد بود.


نتیجه اینکه یا ابلیس در زمان ظهور،بدست حضرت ولیعصر(عج) و یا بدست رسول خدا(ص)،سرش از تنش جدا میشه و یا اینکه منظور از بریده شدن سرش اینه که مردم به چنان درک عمیقی از دین دست پیدا میکنن که دیگه حربه های شیطان برای انحراف اونها کارساز نیست و اصطلاحاً جوری میشه که گویا سر شیطان بریده شده و دیگه نمیتونه کاری انجام بده،ولو اینکه تا قیامت هم زنده باشه.البته این به شرطیه که این دوسته از احادیث رو که بریده شدن سر ابلیس(یا بوسیله امام زمان یا بوسیله رسول اکرم) رو بپذیریم.


والله اعلموالسلام علی من اتبع الهدینوشته شده در تاریخ جمعه 15 آذر‌ماه سال 1392 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | مهدی شعبان  

بـه وبـلاگ عـطــشــان خـوش آمدید سایت شیرز, عطشان, شیرز, یا اهل العالم قتل الحسین بکربلا عطشانا, ساقی عطشان, مهدی شعبان, کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر برای وبلاگ عطشان محفوظ است , طراحی توسط: مهدی شعبان, mehdi shaban, وبلاگ عطشان،وبلاگی درباره عاشورا و تاثیرات عظیم آن, پایگاه اینترنتی عطشان, سقای عطشان بر لب دریاست عباس یک آسمان غیرت، هزارانش ستاره نقش زمین در دامن صحراست عباس, پایگاه عطشان,