نمازدر اسلام به شرایط محیطی و شرایط فرد و اجتماع و ... توجه شده و برای احکام مختلف موارد استثناء هم در نظر گرفته شده و شرایط و نحوه ی اتجرای این احکام در اون شرایط خاص بیان شده.

مثلا اگه کسی بره مسافرت روزه گرفتن ازش ساقط میشه و نمیتونه روزه بگیره. یا مثلا اگه زنا حرام اعلام شده ولی برای جبران اون ازدواج موقت و ازدواج دائم گذاشته شده.

اما نماز چی؟ آیا نماز هم در یه سری از شرایط ساقط میشه یا نه؟ در مورد نماز باید بگم که این نماز در هیچ شرایطی از فرد مسلمان ساقط نمیشه. مثلا اگه فردی کل بدنش خون آلود باشه و تا پایان وقت نماز فعلی، به آب دسترسی نداشته باشه و نتونه خودش رو تطهیر کنه باید نمازش رو با تیمم و با همون بدن نجس بخونه و بعدا قضای اون رو هم بجا بیاره.

حتی در مورد کسیکه در لحظات آخر عمرش قرار داره میگن:

اگه مثلا دو رکعت نماز بر گردنش از گذشته بوده و مثلا این فرد الان افتاده توی رودخونه و داره غرق میشه در همون حال سریع نیت میکنه و یه تکبیر میگه و برای رکعت اول یه سبحان الله و برای رکعت دوم هم یه سبحان الله میگه و والسلام.

یعنی حتی در لحظات آخر عمر هم این نماز ساقط نمیشه چه برسه به بستر بیماری و ....

فقط و تنها در یک حالت این نماز ساقط میشه که واقعا فرد توانایی بر انجام اینها رو نداشته باشه.

هرچند اگه فرد نماز بر عهده ش هست و فرضا در لحظات آخر عمرش این نماز رو با یه تکبیر و دوتا سبحان الله تموم کنه و بمیره بر پسر بزرگش واجبه که قضای این نماز رو برای پدرش بجا بیاره.

و اینها همه اهمیت فوق العاده ی نماز رو نشون میده و اینکه حضرت اباعبدالله الحسین (ع) در روز عاشورا و صحنه جنگ هم از نماز ،اون هم نماز جماعت دست نکشید.والسلام علی من اتبع الهدینوشته شده در تاریخ پنج‌شنبه 14 آذر‌ماه سال 1392 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | مهدی شعبان  

بـه وبـلاگ عـطــشــان خـوش آمدید سایت شیرز, عطشان, شیرز, یا اهل العالم قتل الحسین بکربلا عطشانا, ساقی عطشان, مهدی شعبان, کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر برای وبلاگ عطشان محفوظ است , طراحی توسط: مهدی شعبان, mehdi shaban, وبلاگ عطشان،وبلاگی درباره عاشورا و تاثیرات عظیم آن, پایگاه اینترنتی عطشان, سقای عطشان بر لب دریاست عباس یک آسمان غیرت، هزارانش ستاره نقش زمین در دامن صحراست عباس, پایگاه عطشان,