این پست رو در قالب یه مباحثه ی زیبا براتون قرار میدم:شمر بن ذی الجوشن

-نفراول:مگه نه اینکه هرکاری که توی دنیا انجام میشه با اذن و اجازه ی خداست؟

*نفر دوم: بله.

- پس شمر بن ذی الجوشن بیگناهه! چون اگه خدا نمیخواست ، شمر بن ذی الجوشن نمیتونست سر امام حسین رو ببره. پس شمر بیگناهه!

*نه ! شمر گناهکاره چون اختیار داشته.

-درسته اختیار داشته! اما چرا موقع ذبح اسماعیل خدا نخواست خنجر گردن اون رو ببره اما موقع ذبح امام حسین، خدا خواست که خنجر سر امام حسین رو ببره؟؟؟؟

پس مقصر اصلی خداست. و فردای قیامت افرای مثل شمر به خدا عرضه میکنند که: خدایا اگه تو نمیخواستی،خنجر سر امام حسین رو نمی برید پس من گناهکار نیستم و تو حق نداری منو ببری به جهنم!

*حرفهای تو درسته اما جواب سوالت اینه:

خدا دو جور خواست داره که عبارتند از: خواست تکوینی و خواست تشریعی.


خواست تکوینی یعنی اینکه خدا در هر موجود یا شیء ای خواصیتی که مربوط به آن موجود یا شیء هست قرار داده شده است.

مثلا:آتش خواصیت سوزاندن دارد و خدا در آن این خاصیت را گذاشته و خدا میخواهد که آتش همواره بسوزاند. و اگر خدا این خواصیت را از آن بگیرد دیگر آتش،آتش نیست.


خواست تشریعی یعنی اینکه خدا از بندگانش یک سری موارد را بعنوان قانون و احکام ،خواسته است که انجام داده و یا یک سری کارها را بعنوانکارهای ممنوع انجام ندهند.


پس اینکه خدا خواسته که خنجر سر امام حسین رو ببره بخاطر اینه که خدا میخواد که خنجر خواصیت خودش که بریدن هست رو حفظ کنه (خواست تکوینی) اما از نظر قانون و تشریعی خدا هرگز نمیخواد که کسی ،شخصی رو به ناحق بکشه(خواست تشریعی).

و چون خواست تکوینی بخاطر اختیار دادن به بندگان هست و خواست تشریعی خدا برای اینه که بندگان با اختیار خودشون به سمت خدا برن یا از اون دور بشن پس خدا این افراد رو بخاطر رعایت نکردن خواست تشریعی خدا (که همون عدم رعایت احکام الهی هست) مجازات و مواخذه میکنه.

پس شمر نمیتونه فردای قیامت ادعا کنه که خدا خواسته که اون سر امام حسین(ع) رو از تنش جدا کنه.

نتیجه اینکه شمر بخاطر این کار مجازات و مواخذه خواهد شد.


-آها!!!   پس اینطور!!!


*آره !! اینطور.نوشته شده در تاریخ یکشنبه 19 آبان‌ماه سال 1392 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | مهدی شعبان  

بـه وبـلاگ عـطــشــان خـوش آمدید سایت شیرز, عطشان, شیرز, یا اهل العالم قتل الحسین بکربلا عطشانا, ساقی عطشان, مهدی شعبان, کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر برای وبلاگ عطشان محفوظ است , طراحی توسط: مهدی شعبان, mehdi shaban, وبلاگ عطشان،وبلاگی درباره عاشورا و تاثیرات عظیم آن, پایگاه اینترنتی عطشان, سقای عطشان بر لب دریاست عباس یک آسمان غیرت، هزارانش ستاره نقش زمین در دامن صحراست عباس, پایگاه عطشان,