شب قدربعضی ها میگن(می پرسن) اگه انسان سرنوشتش توی شب قدر مشخص میشه پس این یعنی جبر و یعنی اینکه انسان اختیاری نداره و چیزی براش جبراً براش مقدر شده!
اما واقع این تعیین سرنوشت انسان به معنای مجبور بودن و یا مجبور شدن انسان نیست.
انسان با ایجاد آمادگی و استعداد در خود(یعنی انجام کارهای صالح و میل به انجام حسنات)باعث تقدیرات الهی میشه و این تقدیرات رو رقم میزنه! و این خودش دلیلی بر اینه که انسان با اختیارات خودشه که مقدرات و سرنوشت خودش رو رقم میزنه فقط حتمی شدن این سرنوشت در شب قدر رقم میخوره!

قرآن کریم میفرماید:«تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ وَ الرُّوحُ فیها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ» قدر-4

یعنی:«فرشتگان و «روح» در آن شب به اذن پروردگارشان براى (تقدیر) هر کارى نازل می‏شوند.»

در اینکه منظور از روح در آیه بالا چیه باید خدمتون عرض کنم که یکی از نزدیک ترین نظراتی که به نظر میرسه صحیح باشه اینه که روح یکی از مخلوقات خداست که از فرشتگان عظیم تره!

مثلا در تفسیر نمونه و ذیل همین آیه 4 سوره قدر اینجور اومده که:«" روح" مخلوق عظیمى است ما فوق فرشتگان، چنان که در حدیثى از امام صادق ع نقل شده است که شخصى از آن حضرت سؤال کرد:" آیا روح همان جبرئیل است"؟ امام ع در پاسخ فرمود:"
جبرئیل من الملائکة، و الروح اعظم من الملائکة، الیس ان اللَّه عز و جل یقول: تنزل الملائکة و الروح"؟
" جبرئیل از ملائکه است، و روح اعظم از ملائکه است، مگر خداوند متعال نمی‏فرماید: ملائکه و روح نازل می‏شوند"؟ »

شاید اینکه کلمه «روح» در آیه بالا بصورت مجزا بیان شده بخاطر عظمت و شان و مقام روح در مقابل ملائکه باشه!


فرود آمدن فرشتگان گاهی برای خیر و گاهی برای شر است. اما نزول روح برای خیر است چون در ادامه ی آیه 4 بیان شده که «سَلامٌ هِیَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْر» قدر-5

یعنی:«شبى است سرشار از سلامت (و برکت و رحمت) تا طلوع سپیده!»


مقدرات انسان در شب قدر حتمیه اما درباره اینکه یاا مقدرات سایر موجودات هم در این شب رقم میخوره یا نه باید خدمتتون عرض کنم که برخی از بزرگان گفتن که ممکنه مقدرات سایر موجدات هم در این شب رقم بخوره!

والله اعلم!


والسلام علی من اتبع الهدیکلمات کلیدی:

شب قدر،مقدرات شب قدر!،تقدیر شب قدر،لیلة القدر،سوره قدر،تقدیرات الهی در شب قدر،نزول فرشتگان در شب قدر،روح،ملائکه و روح،نزول روح،نزول روح در شب قدر،،نوشته شده در تاریخ پنج‌شنبه 19 مرداد‌ماه سال 1391 توسط مهدی
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | مهدی شعبان  

بـه وبـلاگ عـطــشــان خـوش آمدید سایت شیرز, عطشان, شیرز, یا اهل العالم قتل الحسین بکربلا عطشانا, ساقی عطشان, مهدی شعبان, کلیه حقوق مادی و معنوی این اثر برای وبلاگ عطشان محفوظ است , طراحی توسط: مهدی شعبان, mehdi shaban, وبلاگ عطشان،وبلاگی درباره عاشورا و تاثیرات عظیم آن, پایگاه اینترنتی عطشان, سقای عطشان بر لب دریاست عباس یک آسمان غیرت، هزارانش ستاره نقش زمین در دامن صحراست عباس, پایگاه عطشان,